Jednym z najczęściej spotykanych skutków ubocznych przejścia COVID-19 są problemy sercowo-naczyniowe. Ozdrowieńcy często uskarżają się na szybsze, nierówne bicie serca oraz bóle w klatce piersiowej. Często pojawiają się też duszności wysiłkowe np. w trakcie treningu. Co ważne, nawet u osób, które łagodnie przeszły chorobę tego typu skutki utrzymują się do 60 dni.
Czym jest tętno?
Tętno, zamiennie nazywane pulsem to ilość uderzeń serca na minutę. Jest to 3 wartość, która pojawia się na wyświetlaczu ciśnieniomierza. Prawidłowe tętno u osób dorosły wynosi 60-80 uderzeń na minutę. Najczęściej podaję się wartość 70 jako prawidłową.
Dlaczego warto kontrolować tętno?
Przewlekle podwyższone tętno (czyli nie takie które wynika z mocnego treningu, stresu, wypicia kawy i wraca do prawidłowego poziomu) może świadczyć o wadach serca, nadczynności tarczycy, niedotlenieniu, niewydolności krążenia, hipoglikemii, odwodnienie, infekcjach.
Dlatego jeśli zobaczycie na swoim zegarku taką wartość tętna, która nie będzie związana ze świadomym doprowadzeniem się do takiego stanu intensywnym treningiem a np. zwykłym spacerem, który nie powinien wywołać tak silnej reakcji warto zainteresować się swoim zdrowiem.